Ultralight Switch

„Trout spey” to już dość popularna w Europy metoda połowu pstrągów bardzo lekkimi wędkami Switch, i niekoniecznie mowa o kropkowanej rybie po drugiej stronie zestawu. Klasy #4 #5 są najbardziej popularne. Wędki te noszą całe spektrum głowic od skagitów z tonącymi tipami po scandi z długimi przyponami. Poniżej przedstawię cztery możliwości składania takich zestawów opierając się o sprawdzone głowice Hybrid.

 

“Oto jest nauka o swingu1: Albowiem kto w swingu brania nie poczuł, ten żywota prawdziwego nie poznał. Kto single speya2 opanował, ten w radości wielkiej współweseli się w prawdzie i życie wieczne odziedziczył”…

(autor nieznany)

 

 

Najczęściej na początek odpowiedni będzie skagit – całość jest krótka, zwarta, waży dużo – po ułożeniu kotwiczenia będzie prosta do pozbierania z wody i wypchnięcia. Wędka która ma 11 stóp dobrze poradzi sobie z Tipami w długości 10’ lub jeśli brodzimy bardzo głęboko 7’.

 

Baby spey #4 + Hybrid 19g+7/10ft s3/s5

Streamer #5  + Hybrid 23g+7/10ft s3s5

 

Do tego zakładamy przypon z jednolitej żyłki w średnicy 0,20-0,30 długości 60cm i muchy. Total uzyskamy więc około 1,1m 1,3m przyponu. Duży rozstrzał średnic żyłek jest wynikiem różnic wielkości ryb w łowiskach. Trzeba pamiętać o tym, że większość brań będziemy mieć na wyprostowanej, opuszczonej nisko wędce. Amortyzacją jest więc łuk spływającej linki i częściowo żyłkowy przypon. Rzutami, które będziemy stosować przy użyciu proponowanych linek będą wszelkie wodnie kotwiczone rozwiązania: Double Spey, odmiany snapów czy perry poke. Plusem skumulowanej na krótkim odcinku masy jest możliwość rzucania trochę większymi lub obciążonymi przynętami.

 

 

Dobre będą streamery zaopatrzone w główki, wiązane na shankach łamańce, czy popularne za oceanem muchy typu intruder. Trzeba pamiętać że nasze zestawy są jednak ultra lekkie, więc średniej wielkości streamery i główki rozmiaru +-4,6mm będą wielkością graniczną.

 

 

Jeśli już opanujemy cięższe, bardziej zwarte zestawy pora przejść o stopień wyżej i pomyśleć o dłuższych rozwiązaniach.

Mowa o w pełni pływających zestawach Scandi. Osobiście jest do dla mnie ulubiona metoda połowu. Dzięki znacznie lżejszej prezentacji i możliwości zastosowania długich przyponów oprócz pstrągów możemy też łowić bardziej płochliwe gatunki jak np. klenie. Niesamowite przy zastosowaniu powyższych zestawów jest to, że nawet mniejsze ryby gną wędki i zapewniają świetną zabawę w tracie holu. Inna kwestia, że przy pomocy jednego rzutu możemy bez problemowo zmieniać kąty i prezentować przynęty na znacznych odległościach. W przyszłości możemy stosować także tonące tipy, początkowo jednak odradzam te rozwiązania bo trudno będzie zrobić dobre podniesienie tak skonstruowanego zestawu.

Tipy jakie tutaj rozważamy to 10’ lub 12’ w zależności od łącznej długości jaką chcemy uzyskać.

 

Baby spey #4 + Hybrid 13g+10/12ft Floating – Po lekkiej stronie 10g + 10/12ft Floating

Streamer #5 + Hybrid 16g+10/12ft Floating – Po lekkiej stronie 13g+10/12ft Floating

 

Naszą kotwicą będzie głównie przypon, może jeszcze fragment linki. Całościowo chcemy więc uzyskać około 1,5X długości wędki 4,3 – 4,5m. Przy docelowej małej średnicy żyłki polecam gotowe 9’ przypony koniczne w wybranej średnicy i dowiązanie od grubej strony około 1,5m żyłki w średnicy 0,52mm. Do cieńszego fragmentu wiążemy muchy i jesteśmy gotowi do łowienia. Jeśli chcemy, żeby nasz zestaw spływał wolniej możemy pomyśleć o polyleaderze np. Inter – w dalszym ciągu muchy nie będą płynąć bardzo głęboko, jednak tonący fragment zwolni dryf.  W tym zestawieniu łowię mokrymi muchami i lżejszymi streamerami. Jako że całość jest dłuższa, świetnie osiąga dystans, wiele przyjemności sprawia też samo posługiwanie się dłuższą, dobrze widoczną linką.

Najlepszą porą do łowienia w przypadku pstrągów są wczesne ranki oraz późne wieczory. Osobiście bardziej wolę poranki, w letnie dni startując o 4:00 zawsze jestem nad wodą pierwszy, jest jeszcze chłodno, drapieżniki są na zejściach z płytkiego na głębokie czekając na mniejsze ryby. Wtedy szansa na złowienie dużych osobników jest największa.

 

Foto. Łukasz

Klenie, jelce, bolenie możemy łowić praktycznie przez cały dzień.

Poniżej wrzucam tabelę jaką posługujemy się często dobierając dla was zestawy switch, podane w niej wagi dotyczą samego body!

Klasa Scandi Skagit
#4 13g/200gr 19g/290gr
#5 16g / 250gr 23g / 350gr
#6 19g / 290gr 27g / 420gr
#7 23g / 350gr 31g / 480gr
#8 27g / 420gr 35g / 540gr

Zaciekawiłem Cię? Zapraszam do naszego sklepu porzucamy wspólnie!

Piotrek Gybej

 

1 – Swing – Metoda prowadzenia przynęt. Polega na rzucie pod kątem w dół rzeki i dryfowaniu po łuku. Możemy wykonywać go na kilka sposobów, łowić tzw. Martwym swingiem nie robiąc nadrzucania polegając tylko na spływającym łuku linki lub pracować muchami podciągając je czy nadrzucając linkę.

2 – Single Spey – Rzut kotwiczony z rodziny Airborne (kotwica powietrzna). Z prawą górną ręką stosowany w łowieniu z lewego na prawy brzeg. Dzięki jego użyciu bardzo łatwo możemy zmienić kąt łowienia na 45° czy 90°